Malmö-Örebro
Malmö-Örebro dammar av en släpande match och vi siktar in oss på över/under linan.
Vi hade sjuk oflyt som inte fick sätta övern i Oskarshamn-Färjestad senast. Trots en dropp från 2.23 till 1.90, så blev det 15 mållösa minuter i slutet och det stannade på 0-5 till FBK. Kul att bonusspelet på att Rödin skulle näta till 4x degen hittade hem efter 27 sekunder i alla fall. Det får vi glädjas åt. Men nu till nästa överkaka i matchen mellan Malmö-Örebro!
Malmö Redhakws
Oj vad svårt Malmö har att få till det. Trots en otroligt trevlig forwardssida och på förhand en av ligans starkaste målvaktssidor med Alsenfelt och Marmenlind i kassen så är man nu på samma poäng som nykomlingen Timrå, med en match MER spelad. Otroligt.
Trots tabelläget så ser de underliggande siffrorna för Malmö ganska så bra ut dock. Man är trea i ligan med en positiv xG på +0,29 (2.65-2.36) enligt BTAM. Man har dessutom en positiv corsi. Den största boven här är att man har en PDO på 96.9% (skottprocent+räddningsprocent). Den brukar sällan var mer än 1% över eller under 100% i slutändan. Vilket betyder att de haft sin beskörda del otur hitills. Summerar man det hela så är de 27 mål sämre än vad statsen visar. Sen är inte de allt, utan Malmö har inte varit bra alls på slutet och en del av målen de släppt till är mindre roliga. Men jag är övertygad om att de kommer få ordning på skeppet och ta sig till play-in åtminstone.
Örebro HK
Örebro däremot har gått från klarhet till klarhet. De inledda väldigt knackigt spelmässigt och jag med flera ifrågasatta dom. Men sen 10-15 omgångar tillbaka så började saker o ting förändras och det målvaktsspel man kan förvänta sig av framförallt Enroth. Även Örebro har nu en positiv xG. 2.50-2,47. Enda tråkiga beskedet för Örebro är att man tappar backbjässen Rasmus Rissanen en längre tid med korsbandsskada. Något som dock är bra för spelet vi ska syna ned här.
Spelet
Vi kan alla vara överens om att det här är två lag med bra målvakter och normalt sett gillar att spela tight och kontrollerat. Dock så har Malmö inte riktigt klarat av det och backsidan (framförallt) ställer till det för sig om och om igen. Örebro i sin tur tappar nu defensivt starke Rissanen som loggar 22 minuter per match, vilket är positivt för en mer målrik historia. Dessutom så har båda trupperna starka forwardssidor. Kollar vi xG så snittar lagen runt 5 tillsammans och i verkligheten har de ett snitt på 5.18. Visst det kan mycket väl bli en grå decemberkväll i Malmö Arena, men när jag kollade oddsen så hoppade jag till. HUR I HELA FRIDEN sätter man 2.60 på Över 5.5 mål i den här matchen. Jag hade köpt om det stod i 2.30 eller något i den regionen. Här är det en slam dunk på över som behöver sitta 38.5% av gångerna för att vi ska börja göra profit.
Speltips: Över 5.5 mål i Malmö-Örebro till 2.60 på Unibet

// Timman
Vi ses på Torsdag igen för ännu en vända av Hockeytorsdag på Twitch klockan 17:30!
