Wassbergs spel logga

10km klassiskt Herrar

Gold för Golberg från Gol!

Först och främst ska Johannes Hösflot Kläbo ha sin beskärda del av hyllningskören. Den gode Klätter-Bosse är nu uppe på 13 etappsegrar i Tour de Ski, delad förstaplats med landsmannen Petter Northug. Och fler ska det bli, redan under denna tour, senast i fredagens klassiska sprint i Val di Fiemme.

Saknar du konto på Expekt, Signa konto & hämta 100% upp till 1500kr i Freebet HÄR!

På tal om Kläbo kommer vi osökt till Pål Golberg, den skallige mannen från Gol(jovisst är det så) blev inför säsongen ombedd att ranka världens genom tiderna bästa skidåkare. På första plats: Klätter-Bosse, trots att Golberg har varit med i gamet under lång tid och kört med både Sundby och Northug.

Som seden bjuder är Kläbo favorit inför den tredje etappen. Lördagens fristilssprint vann JHB utan att svettas och i jaktstarten kunde han surfa hem segern trots tolfte bästa åktid. Kläbo behärskar alla tekniker och alla distanser men han är som bäst när det är sprint/masstart/jaktstart, man-mot-man. Under tisdagen är det var och en för sig, något som gör att det tydliga favoritskapet bleknar en hel del.

Bosse kan alltid slakta, vid världscuppremiären i Ruka med denna tävlingsform vann han med 20 sekunders marginal till Golberg som var tvåa. Trönderen kan också ha en sämre dag på kontoret när han åker allena mellan tallarna, som vid motsvarande löp under förra säsongens tour, då kom Kläbo fyra med 34 sekunder upp till Iivo Niskanen. Däremellan landade Bolshunov(inte med nu) och Golberg, det var tydliga glapp mellan samtliga fyra fighters.
Iivo Niskanen är inte sig lik för närvarande, det finska lejonet har både blivit farsa och haft Covid, man kan ju bli trött för mindre. Iivo var frustrerad efter söndagens tävling då han kom på plats 14 med åttonde bästa åktid. Maskinen från Uleåborg var oddsfavorit till att få bästa åktid.

Summa summarum är det oddset på Pål Golberg som sticker ut. Grabben från Gol kom tvåa i lördags, tvåa i Ruka och etta i senaste motsvarande tävling. Golberg vann milen i Beitostölen med tämligen trygg marginal. Till protokollet skall givetvis föras att varken Kläbo eller Niskanen deltog då. Men Golberg är en väldigt jämn åkare(säsongens distanslopp: 2, 2, 6, 1, 1, 2) som tycks formtoppad denna VM-säsong.

Marknad: 10 km klassiskt Herrar
Spel: Vinnare: Pål Golberg
Odds: 6,00
Bolag: Expekt
Spelstopp: 3 januari 11.45

Speltips: Vinnare: Pål Golberg @6.00 Expekt

Sen kör jag goe Golberg i en duell mot Nyenget och kombar  i dubbel med att Tönseth(på tal om jämna åkare) slår Krüger som kommer släppa loss sina demoner först på onsdag.

Marknad: 1o km klassiskt Herrar
Spel: Golberg slår Nyenget och Tönseth slår Krüger
Odds: 2,59
Bolag: Expekt
Spelstopp: 3 januari 11.45

Speltips: Golberg slår Nyenget och Tönseth slår Krüger @2.59 Expekt

Avslutningsvis vill jag flagga för Challenge hos Svenska Spel. En trevlig spelform för den som vill ha en bricka med åkare att heja på under de båda racen, fördelade på åtta dueller. Spelvärt är det också.

Allt gott,
Eder Wassberg