10km Fristil Lillehammer Damer
Vi knuser dom igen!
Match: 10km Fristil Lillehammer Damer
Spel: Vinnare Frida Karlsson
Odds: 9,00
Spelbolag:Â Bet365
đ  Signa upp hos Bet365, Upp till 1500kr i spelkrediter
DÄ var premiÀrhelgen för lÀngdskidorna avverkad och vilken sagolik sÄdan det blev. Frida Karlsson bÄde slaktade, syltade och saftade alla konkurrenter Ät skogen. Inför första racet var frÄgan om comebackande Johaug skulle stÄ pall eller ej, i sjÀlva verket medverkade den sÄ kallade drottningen endast som statist till vÀrldens bÀsta Karlsson. Lördagen kom lastad med ny blÄgul briljans i form av Johanna Hagström som tog karriÀrens första förstaplats i vÀrldscupen. Söndagen var inte lika blÀndande för svensk del Àven om det var starkt av Jonna Sundling att bÀrga en andraplats i 20 kilometer fritt.
Andra vÀrldcuphelgen vankas med tÀvlingar i vÄrt vÀstra grannland, det blir Äterigen snorsport i dagarna tre i Lillehammer.
Fredag: 10km Fristil Individuellt
Lördag: Sprint Fristil
Söndag: 20km Skiathlon
BettingmÀssigt var premiÀrhelgen godkÀnd. Jag rekade Frida till sju gÄnger degen, Àven om jag i första hand flaggade för Ebba som inte alls kom upp i nivÄ. PÄ söndagen var det synd att Bosse bangade för oddset pÄ honom att pressats pÄ ett strÄlande sÀtt. PÄ norsk mark lockas jag av att ta rygg pÄ Frida eftersom hon erbjuder ett pÄfallande högt odds. Varför fÄr vi sÄ högt odds pÄ slaktaren frÄn SollefteÄ med tanke pÄ hur det sÄg ut för en vecka sedan? Den enda rimliga förklaringen Àr att hon Àr ett mer oskrivet kort i fristil.
Under den senaste mÄnaden nÀr hon haft en fotskada har Frida bara trÀnat klassiskt. Det var ocksÄ dÀrför hon stod över söndagens race i Ruka, för att spara pÄ foten. Att Karlsson stÀller sig pÄ startlinjen i Lillehammer bör betyda att hon Àr beredd att skejta friskt, hon kommer knappast dit för att söndagsÄka. Kroppen lÀr knappast vara sÀrskilt mycket sÀmre Àn pÄ finsk mark, ÄngermanlÀndskan har fortfarande nytta av höghöjdstrÀningen som gav brutalt utslag i fredags.
Till Karlssons fördel skall sÀgas att hon vann motsvarande löp 2021, senast Therese Johaug medverkade, förvisso bara med tre tiondelars marginal till norskan. Nio gÄnger sÄsen Àr absolut i överkant. Ett riktmÀrke i sammanhanget Àr att Frida rankas som tydlig favorit mot Ebba i H2H hos Kambi som Ànnu inte öppnat vinnarmarknaden.
Match: 10km Fristil Lillehammer Damer
Spel: Dolci slÄr Laukli
Odds: 1,86
Spelbolag: Expekt
đ Ăppna konto och fĂ„ 100% upp till 1500kr i Freebet!
NÀr det gÀller H2H fastnar jag för fransyskan Flora Dolci i duellen mot amerikanskan Sophia Laukli. Dolci slog Laukli pÄ denna distans i Beitostölen för tvÄ veckor sedan, med 24 sekunders marginal. Fransyskan har dessutom besegrat amerikanskan i bÄda de tvÄ föregÄende fallen pÄ banan i Lillehammer.
Allt gott,
Eder Wassberg
