Arsenal – Chelsea
Arsenal vinner sin plats till ligacupfinalen
Spel: Arsenal -0,5
Odds: 1,70
Sida: Coolbet
📌 100% upp till 1000kr i bonus på Coolbet här!
Förra mötet vi såg för ett par veckor sedan där Arsenal vann med 2-3 borta på Stamford Bridge speglar inte alls matchbilden där Arsenal hade enormt övertag matchen igenom där man innan Garnachos två mål i slutet kunde gjort 0-4/5. Däremot väckte man trots dominansen ett hopp för Chelsea som kommer komma in i den här matchen helt all in för att försöka vända det här mötet. Men det är något jag tror är överkomligt utan är odds mässigt inne på andra sidan här. Arsenal har vunnit alla tre inledande matcher under nya Rosenior, däremot kan de flesta hålla med om att man inte varit det övertagande laget i någon av matcherna och kunde lika gärna förlorat dem. I helgen vände Enzo Fernandez till 3-2 hemma mot ett kallt springande West Ham där man på hemmaplan släppte till 0-2 och spelet såg inte bra ut alls.
Arsenal tappade poäng i tre raka PL-matcher, men i helgen var man tillbaka till sin numera konstanta dominans där man i helgen slog Leeds borta med 0-4. Ett styrkebesked som gör att man springer ifrån topp konkurrenterna trots tappade poäng under föregående omgångar. Den här matchen är inte Artetas viktigaste den här säsongen, men jag tror att det är omöjligt att han inte kommer gå för vinst här i det här London derbyt. Något jag tror marknaden kommit lite fel på här. Det verkar trots att 1,70 ser ut att vara ett lågt odds i ett möte mellan två toppklubbar, men jag tror att man står ännu lägre än såhär dels vid matchstart nu på tisdag men också i en vanlig ligamatch.
Speltips:
Chelsea ser, trots tre raka vinster, inte bra ut. Det i kombination med att jag tycker att vi kan kapitalisera på marknadens undervärdering att Arsenal inte kommer gå all in för vinst i det här andra mötet av liga cup semin gör att jag verkligen gillar -0,5 till 1,70 hos Coolbet!
📌 100% upp till 1000kr i bonus på Coolbet här!
Mvh
Edvin
Mer betting tips från Edvarv hittar du alltid på vår sida speltips
