Borgs Bästa

Borgs Bästa | Championship

Hull skickar tillbaka Plymouth till verkligheten!

Utanför stryktipskupongen:
Hull är väl efter Ipswich den största positiva överraskningen i Championships inledning. Man har bara en torsk på första åtta matcherna och parkerar på en fjärdeplats. Kryssade mot formstarka Leeds (h) i veckomatchen och i söndags skojade man med Stoke på bortaplan, vinst 3-1.

Det snackades om att man var mer spännande inför den här säsongen och att man nog skulle leverera bättre än fjolårssäsongens 15:e plats. Luktar det inte top 6?

Plymouth har gjort det bra som nykomling. Visserligen blev man kölhalade av Preston och Bristol C förra veckan. Men i lördags spelade man mot Norwich hemma och då tog man med sina offensiva nyckelspelare som hade vilat mot Bristol C. Kanariefåglarna hade inte koll på läget och när väl domaren blåste för halvtid stod det 4-0 till Plymouth. Andra halvlek blev en transportsträcka med vidöppna försvar och matchen slutade 6-2.

📍 Speltips

Ska Hull ta sig till Play Off krävs det även trepoängare på hemmaplan (1-3-0). Nu tar man sig an Plymouth som endast samlat ihop en pinne på bortaarenorna och när då Svenska Spel bjuder på 1,92 för hemmaseger klipper jag Hull tidigt!

∙ Event: England Championship
∙ Match: Hull – Plymouth
∙ Spel: Hull hemmaseger
∙ Odds: @1.92
∙ Spelstopp: lördag 30 sept, kl 16.00
∙ Bolag: Svenska Spel

//Borg