Coola Trippeln
Tjong i medaljongen för Coola Trippeln – igen!
Tripplarna på Coolbet fortsätter flyga och förra veckan satt spektaklet igen! Bournemouth avgjorde sent mot Burnley och när underspelet i Cardiff aldrig var riktigt nära att förlora så handlade allt om Wedensday på Söndagen. Jumbon slaktade Rotherham och trippeln hittade hem igen!
Här kommer helgens trippeldrag!
Vi inleder i Wales där svanar tar emot rödvitt och jag gillar oddsen på bortalaget här mycket. På neutral plan är Sunderland rejäla favoriter i den här matchen och jag vill påstå att bortaplan till trots, så ska oddsen ner här på Black Cats.
Sunderland har visat prov på otroligt bra bortaspel enda sedan man tog klivet upp i The Championship och känslan är att det finns kvalplatser inom räckhåll för Sunderland även i år. Senast en mycket fin seger hemma mot Norwich i en match man trots underläge, kontrollerade totalt och sedermera vann med 3-1.
Annat var det för Swansea som förvisso vann över Blackburn, men totalt orättvist. Hypen kring Swansea känns aningen obefogad och de svart-vita ska inte över en hel säsong sluta bättre än någonstans i mittenskitet av tabellen. En framskjute placering vore en överprestation av råge.
Wales är svårspelade hemma på Liberty Stadium men jag tror likväl att DNB Sunderland här räcker väldigt långt. Oddsen ska ner och jag tror vi får se prov på just det framåt spelstopp.
Det lär nog inte direkt spruta in mål när WBA tar emot Hull under lördagen. Två svårspelade och snåla lag ska fightas här, där jag upplever att oddsen på hemmalaget helt klart är för höga. WBA är statistiskt sett faktiskt ett av europas mest solida hemmalag sedan en lång tid tillbaka och efter en halvtaskig säsongsinledning så har Albions verkligen börjat tugga sig uppåt i tabellen. Nu återfinns Jonas Olssons gamla gäng på 5:e plats i ligan och där kan man nog förbli ett bra tag.
WBA var ganska väntade att vara med och slåss om kvalplatser, men på samma poäng hittar vi just nu Hull med sämre målskillnad. Hull har dock överpresterat och medan känslan är att WBA mycket väl kan nå kval, så är det faktiskt motsatt kring Hull. Tigrarna ska inte nå kval när ligan summeras utan får nog räkna med att tappa en del placeringar framåt jul.
WBA är som ovan nämnt sjukt tunga på hemmaplan och även om Hull visat upp fin karaktär på bortaplan så här långt denna säsongen så tar det slut på lördag.
WBA är det bättre laget och hemma på Hawthorns tar jag 2.18 mot Hull direkt.
Watford slirade rejält inledningsvis den här säsongen och var faktiskt nere i botten när 10 omgångar hade spelats. Nu verkar dock de gul-svarta hittat tillbaka på rätt köl igen och kan luta sig tillbaka på fyra matcher utan förlust, varav två segrar. Swansea borta var en fin skalp och senast hemma mot Millwall slutade det förvisso ”bara” 2-2, men statsen talade i tydlig favör för Watford, som krämade ur sig 2.20 i XG mot Millwalls 0.80.
Watford är långt ifrån vad man en gång var i Premier League, men något bottelag i The Championship är det definitivt inte om man presterar på normalnivå. Just normalnivå tror jag räcker väldigt långt i helgens match mot Huddersfield, trots bortaplan.
Hudds har överträffat alla förväntningar så här långt men ligger likväl bara en plats ovanför strecket vilket väl säger det mesta om den klubbens situation. Hudds bör klara kontraktet till slut men i den här enskilda matchen mot Watford vädrar jag stora problem.
Watford ska vara bättre på i stort sett allting och har nu börjat hitta luft under vingarna. De gul-svarta har siktet inställt på lagen framför sig i tabellen medan Hudds lär få lägga all sin kraft på att hålla bakomvarande lag, just bakom sig.
Totalodds: 7.20
Rygga Coola Trippeln med upp till 500kr i bonus HÄR!
