Coola trippeln

Coola Trippeln

Cup-trippeln!

Ligaspelandet avlöses med Cupspel och FA cupen i huvudfokus. Som tidigare nämnt är dessa matcher lite problematiska att spela på vid ett tidigt skede ibland, men följande tre matcher har jag ändå en klar bild av såhär redan innan startelvor och annat. Let’s go! 

📌  Rygga med 500kr i bonus på COOLBET HÄR!

⚽️ Coventry @ 1.68

Från kvalfinal i ligaspelet i fjol till en miserabel start för Coventry på årets ligaspel. Nu har dock de ljusblå vaknat ordentligt och man har med sig sju raka matcher där man är obesegrade inför den här fighten med Oxford. Att skillnaden ska vara stor på dessa en normal dag förstår såklart alla, men jag tänker att den helt klart ska vara större än 1.68 antyder. Ställer Coventry en någorlunda vettig elva på banan så ska detta oddset bara nedåt.

Oxford gör det bra i League One för stunden där man innehar en play-off-plats till TC och det bör också vara där huvudfokus är såklart.

Coventry har verkligen höjt sig mot slutet och börjat klättra med stormsteg i tabellen, nu nära kvalplatser igen. Ställer hemmalaget en okej trupp på banan här så måste odds upp mot 1.70 vara för högt.

⚽️ Leicester @ 1.88

Millwall har sett anskrämliga ut hela säsongen. Det har förvisso börjat ljusna någon procent senaste veckorna när ett par poäng äntligen trillat in på kontot men mycket mer än så är det egentligen inte att glädjas över på The Den. Här cupmatch och jag förutsätter att hemmalaget får det jobbigt, sin fina formkurva till trots. På besök kommer nämligen Leicester, som kört över det mesta i ligaspelet och nu faktiskt kan ägna sig åt en push i Fa Cupen. Man ”har råd” med det, så att säga, efter att nu kopplat ett järngrepp om ligaspelet med 10 poäng ner till närmsta konkurrent i Ipswich.

Det skiljer 2-3 nivåer på dessa lagen en normal dag och Leicester har truppbredden för att kunna rotera lite här och ändå vinna om man vill. Jag är dock inte alls säker på att man roterar speciellt mycket nu när Fa Cupen faktiskt kan bli ett väldigt roligt sidospår för rävarna, som med stor sannolikhet kan räkna med Premier League-fotboll på King Powers redan nästa år igen.

Millwall troligen aningen övervärderade efter 3 raka segrar. Dags att landa här!

⚽️ Sheffield Wednesday @ 2.35

Anrika Sheffield Wednesday’s ugglor har vaknat i grevens tid och kan på alla vis klara nytt kontrakt i ligaspelet nu. Senast seger mot starka Hull på ett övertygande vis och jag undrar om inte formkurvan bara fortsätter i Fa Cupen när ett slätstruket Cardiff gästar. Det var faktiskt inte länge sedan Cardiff var gäster här och även om den matchen slutade 1-2 i bortalagets favör så var det Ugglorna som var det bättre laget.

Det luktar revansch här i min näsa. Lagen är troligen väldigt, väldigt snarlika i spelstyrka och truppstyrka och väl i Fa Cupen så brukar hemmaplansfördelen väga tungt i den typen av bataljer.

Ugglorna har visat prov på rejäl höjning senaste veckorna och slagit lag klart bättre än Cardiff, i synnerhet på hemmaplan. Walesarna slog förvisso fina QPR senast men det var också ett QPR som saknade väldigt, väldigt många av sina bästa spelare.

Wednesday ska ner ett par punkter här, helt klart.

Totalodds: 7.38

📌  Rygga med 500kr i bonus på COOLBET HÄR!