Dubbel gubben Oddset

Dubbeltipset 11/8-25

Målglatt derby på västkusten!

Reken på underspelet i mötet mellan IFK Norrköping och Hammarby är jag otroligt nöjd med och i och med att söndagens dubbel satt till närmare fem gånger pengarna så blev det gröna siffror för veckan. Otroligt skönt. Nu ska vi rida vidare på framgångsvågen och under måndagen är det fokus på Allsvenskan.

⏰  Spelstopp Dubbeln: 18.59
💰  Totalt odds: 3.34

Rygga min dubbel här!

Match 1

⚽️  GAIS – IFK Göteborg: Över 2,5 mål @ 1,90

IFK Göteborg fick en bekväm resa mot Degerfors efter att ha spelat i stort sett hela matchen med elva mot tio. Heinz och Fenger snickrade ihop ett av de snyggare målen i Allsvenskan denna säsong och både Clemmensen och Alioum hade roligt. Försvaret testades av naturliga anledningar inte alls. Det kommer det göras nu och det som Blåvitts backlinje har visat upp under året osar inte klass direkt.

Erlingmark är småskadad, Bager är kort och Gustav Svensson är snart 100 år gammal. Dessutom är Santos bättre framåt än bakåt medan Tolf fuskar i hemjobbet. GAIS har samtidigt seriens bästa anfallare i Diabate som leder skytteligan och han lär göra minst en balja. Även Makrillarna har dock luckor att täppa till där bak och Fenger kan mycket väl hitta in med en boll.

Det kommer bli mycket kamp och fokus på närkamper, precis som det ska vara i ett derby, men båda lagen är för dåliga på att försvara sig för att lyckas hålla tätt. Jag tror på en hel del mål och 1,90 på att vi får bevittna minst tre baljor är helt klart taget.

Spel: Över 2,5 mål @ 1,90
Tävling: Allsvenskan
Plats: Gamla Ullevi
Tid: 19.00
TV: TV4 Play

Match 2

⚽️  Elfsborg – Värnamo: Båda lagen gör mål @ 1,76

Elfsborg har haft väldigt mycket marginaler på sin sida mot slutet och ligger faktiskt trea i den allsvenska tabellen fast spelet inte har sett speciellt bra ut. Individuell kvalité i spelare som Hedlund, Zeneli och Silverholt har räckt långt. På mittfältet finns samtidigt en viss Wenderson som nu ställs mot sin gamla klubb. 23 mål bakåt är dock inget att skryta om och boråsarna kommer att testas nu också.

Visst är det jumbon som kommer på besök, men i Antonsson finns det en hemvändare med näsa för mål. Zeljkovic och Cibicki är andra spelare med mål i sig och vi ska ha med oss att smålänningarna faktiskt har nätat i fyra raka matcher. Det tror jag absolut att Simon Thern och hans vänner gör även under måndagen. Att Värnamo håller nollan ser jag däremot som uteslutet.

Jag tror att Värnamo kommer stå upp bra på Borås Arena och ett överskattat Elfsborg kan få det tufft. Båda lagen hittar nätet och 1,76 på det avslutar veckans första dubbel.

Spel: Båda lagen gör mål @ 1,76
Tävling: Allsvenskan
Plats: Borås Arena
Tid: 19.00
TV: TV4 Play

Dubbeln

GAIS – IFK Göteborg: Över 2,5 mål @ 1,90
Elfsborg – Värnamo: Båda lagen gör mål @ 1,76

Totalt odds: 3,34

Rygga min dubbel här!

/Dubbel-Gubben

Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.

Svenska Spel Sport & Casino AB
Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se