
Dubbeltipset 26/5-25
Superettan-dubbel till fint odds!
Helgen blev helt misslyckad sett ur dubbel-perspektiv och det blev ingen framgång trots en del analyser som jag är väldigt nöjd med. Under 2,5 mål i Napolis guldmatch blev precis som jag trodde och 2,63 på det spelet var ruggigt bra. Hoppas att någon ryggade singeln. Under måndagen är det fullt fokus på svensk fotboll och vi inleder i Umeå.
⏰ Spelstopp Dubbeln: 18.59
💰 Totalt odds: 3.36
⚽ Umeå FC – Örgryte: Bortaseger @ 1,78
Umeå FC gick upp till Superettan inför denna säsong. De åkte på en smäll redan under vintern då målmaskinen Cissoko inte fick arbetstillstånd och därmed tvingades lämna klubben. Den andra målkungen från tiden i Ettan, William Hofvander, stack till AIK där han har haft skadeproblem under våren. UFC gör det de kan med de spelare som finns kvar, men det har bara gett en pinne under säsongsinledningen.
Närmast kommer värdarna från en klar förlust mot Kalmar FF och det var inte mycket att orda om. Nu väntar nästa tuffa test. Örgryte bara öser in mål och insatsen hemma mot Sandviken är en av de bättre som Sällskapet har stått för. Spelare som Sana och Christoffersson fortsätter att skapa målchanser och med Mujanic på mitten så finns det en riktig pådrivare.
Det är inget snack om att Örgryte är ett bättre fotbollslag med en helt annan harmoni i truppen och här skulle det förvåna om inte ÖIS drar det längsta strået. Den raka tvåan står i 1,78 och det kan mycket väl sjunka innan spelstopp. Då är jag snabbt framme och tar betalt.
Spel: Borrtaseger @ 1,78
Tävling: Superettan
Plats: Umeå Energi Arena
Tid: 19.00
TV: Max och TV4 Play
⚽ Landskrona – Falkenberg: Hemmaseger @ 1,89
Falkenberg har acklimatiserat sig väl till livet i Superettan och har plockat poäng i sju av nio omgångar under våren. Närmast kommer hallänningarna från en 4-0-seger mot Trelleborg. Shahin var en av målskyttarna då och det är en spelare som är ämnad för större uppgifter. Även Aguda har ett stort spel i sig. Nu kommer dock FFF att testas på ett helt annat sätt än vad som var fallet mot Trelleborg.
Landskrona är ett bättre lag från Skåne som kommer rejält revanschsugna efter 4-2-förlusten mot Varberg. Innan dess lirade BoIS 3-3 i derbyt mot Helsingborg och det ser inte helt tätt ut bakåt. Där måste de svartvita visa mer fokus. Längre fram i banan finns det dock en hel del kvalité och bland annat är Sylisufaj en duktig anfallare. 18 mål på nio omgångar är starkt jobbat och på hemmaplan är Landskrona obesegrade under våren.
Den sviten lär hålla i sig även över måndagens omgång och jag tror att Landskrona vill ha revansch på sig själva efter debaclet i Varberg. Den raka ettan står i 1,89 och det duger för att plocka ned i dubbelpåsen.
Spel: Hemmaseger @ 1,89
Tävling: Superettan
Plats: Landskrona IP
Tid: 19.00
TV: Max och TV4 Play
Dubbeln
Umeå FC – Örgryte: Bortaseger @ 1,78
Landskrona – Falkenberg: Hemmaseger @ 1,89
Totalt odds: 3,36
/Dubbel-Gubben
Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.
Svenska Spel Sport & Casino AB
Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se