KT Rolster – BRION
KT Rolster – BRION
KT Rolster gjorde jobbet senast mot Sandbox och vi sätter oss i deras båt igen. Laget har siktet på andraplatsen i tabellen och då har man inte råd att tappa en karta här.
BRION behöver ett mirakel för att lyckas nå slutspel så man kan i princip säga att deras säsong redan är över. KT Rolster visar styrka i sitt early game och ska vara ett par nivåer bättre än BRION just nu.
KT Rolster
Som i alla sporter och ligor finns det individuellt duktiga spelare som aldrig får vinna någonting då man inte spelar i det klart bästa laget. Lite så har det varit för spelarna i KT Rolster som inför denna säsong samlats här och även om T1 just nu är det klart bästa lagen i ligan så är det KT Rolster tillsammans med 2-3 andra lag som utmanar. Bättre chans än så här kommer dessa spelare inte att få.
När man såg att KT Rolster satt ihop de här fem spelare så känns det verkligen som en ”perfect match” i spelstil. Kiin älskar att vara själva på ”top lane island” och BDD är en mid laner som inte vunnit så mycket i sin karriär men hans stats är helt brutalt bra. Aiming / Lehends är en stark bot lane och att ha en top laner som inte behöver hjälp utan istället kan Cuzz tillsammans med BDD söka sig ner och sätta upp Aiming i en bra position.
Jag trodde mycket på KT Rolster inför säsongen och även om deras position i tabellen är bra just nu så är man lite besviken på hur laget spelat i några matcher. Dem komme bara att bli bättre och det ska bli intressant att få se dem i ett slutspel men framförallt under sommaren när dem kliver in på säsong 2 tillsammans.
Mot BRION så har KT Rolster inte en enda position som ska förlora sin h2h. Här gäller det bara att inte visa någon underskattning utan kan man fortsätta sätta upp Aiming runt mid game och låta Kiin spela starka solo laners så kommer det här är att sluta 2-0 utan några problem.
BRION
Det kändes spännade med BRION inför säsongen men det har inte alls blivit något av deras nya lineup. Topp sex var alldeles för bra för att man skulle orka med och fightas om en slutspelsplats. Klart bättre än botten tre men inte tillräckligt bra för topp sex, BRION skapade sitt egna ingenmansland denna split. Jag hoppas att man behåller samma spelare till sommaren för det ska bli kul att följa dem även om jag tror på ett liknadne resultat som nu under våren.
BRION är ett lag där samtliga spelare är väldigt jämna och det har blivit tydligt att man saknar en stjärna. Det är dock fyra raka förluster just nu och det finns inte mycket som talar för att man ska vända på det och börja vinna. Senast BRION mötte KT Rolster så blev det 0-2 och jag förväntar mig samma resultat igen.
Inte en enda spelare i BRION ska vinna sin h2h mot KT Rolster utan det kommer krävas ett stort gap i draft här eller en enorm tur under early game. KT Rolster bör veta om detta och är dem tillräckligt smarta så låter dem matchen gå in i mid game för att där explodera och besegra BRION.
KT Rolster är just nu ett så pass bra lag att dem ska kliva in och köra över BRION. Just nu får vi runt 2.00 på en 2-0 seger och det bör inte vara i närheten av dessa odds på lördag när matchen spelas. KT Rolster vet om att seeding är extremt viktigt inför slutspelet och eftersom att lagen 2-6 just nu år så otroligt jämna i tabellen så räknas varenda karta och seger in.
Allt annat än 2-0 för KT Rolster här är dåligt.
Mitt spel i matchen blir KT Rolster -1.5 till oddset 1.95 hos Expekt
//Emil
