Adams Ammunition

Liverpool – Wolverhampton

Mer motgångar för Liverpool?

Efter fiaskot mot Real Madrid hade nog de flesta förväntat sig en reaktion från de röda mot Crystal Palace. Istället stod man för en av de mest tragiska insatser jag sett den klubben uträtta på väldigt många år.

Det är egetligen helt bissart att Liverpool vid den här tidpunkten i fjol spelade för en kvadruppel, medan man i år ser ut som ett patenterat mittelag i ligan, om man ska vara snäll.

Speltips Liverpool – Wolverhampton: Wolves +1.25 @ 1.80 PINNACLE SPORTS

Liverpool

Som sagt. Det är minst sagt motigt hos de röda för stunden. Det mest beklämmande är inte resultaten i sig utan hur det ser ut på planen. Defensivt läcker det och nya konstellationer i mittbackslåset testast friskt.

Salah har bara varit en skugga av sitt forna jag i år och när Nunez gör de flesta bevikna i avslutslägena så har det dalat fort för de röda.

Liverpools mittfält är den stora ackilleshälen dock. Henderson/Fabinho/Keita mfl är bara för dåliga numera. De flesta ser dessutom helt omotiverade ut.

Klopp känns grinig som tusan och klubben allt annat än välmående. Det finns givetvis ett högt tak i Liverpool fortfarande men vi får se det allt mer sällan nu för tiden.

Wolverhampton

Wolves har börjat tugga sig uppåt i tabellen och var värda segern mot Fulham senast. Det är sannerligen inget roligt lag att kolla på det här, men man gör sällan bort sig, även om det är mer meriterade och namnstarka lag på andra sidan planhalvan.

För inte alls länge sedan så slog dessutom Wolves Pool med hela 3-0. Strax dessförinnan möttes de i en cupmatch som slutade 0-1 till Liverpool – men som definitivt lika gärna kunde gått åt andra hållet.

Wolves har hittat tillbaka till sin stabila grund och det kan räcka väldigt långt mot ett Liverpool som har oerhört svårt att prestera i närheten av max.

Speltips Liverpool – Wolverhampton

Wolves har ingenting att förlora över huvud taget på Anfield och ångesten är enorm i de rödas läger för stunden.

Jag gillar utsikterna för skrällen här och tycker +1.25 är en oerhört givmild lina. Jag har inte sett något i Liverpools spel på flera månader som antyder att man bara ska gå ut och blåsa Wolves av banan.

Speltips Liverpool – Wolverhampton: Wolves +1.25 @ 1.80 PINNACLE SPORTS