
Panelen – Helgens drag på Stryktipset!
Veckans Panel är tillbaka efter landslagsuppehållet med sina spikar och drag. Kika vad de fem panelmedlemmarna har att säga om veckans stryktipskupong. Trevlig helg!
“Miljonmannen som vägrade sluta vinna!”
/ Bengt ”Bengan” Sonnert
🔨 Veckans spik: Leeds
Ligaspelet är tillbaka och det känns som det finns en buffé av spikar att välja mellan. Till panelen gillar jag Leeds. De vita har efter en skadefylld inledning börjat sätta fart mot toppen. En kul statistik är att hemmalaget Norwich har förlorat sju raka matcher på expected goals. Leeds har tvärtom vunnit sju raka matcher på statistiken. Just nu tasslar både form och kvalitet för bortalaget och jag gillar spiktvåan till runt 40%!
🔍 Veckans drag: Swansea
Som alltid gäller det att hitta de bästa skrällarna för att få till en perfekt slalombana. Mitt drag kommer i match 13 där rävarna från Leicester åker som ligaledare till Wales för att möta Swansea. Hemmalaget har fyra raka segrar och även om Leicester troligt går rakt upp i PL, så tror och hoppas jag att de får det tufft här. Jag utgår från 1X.
“Guldgrävaren från Jönköping!”
/ Viktor ”Hyltan” Hylten
🔨 Helgens Spik: Leeds
Daniel Farke hoppas att han ska utmanövrera sin gamla klubb under lördagen och detta är något jag tror han lyckas med. ”Kanariefåglarna” rivstartade säsongen och plockade trea efter trea. Sanningen är dock att laget har sprungit alldeles för bra och när Josh Sargent gick sönder sprängdes luftslottet, de underliggande siffrorna gör ingen lycklig och när ett kompetent Leeds kommer på besök blir det åka av. De vitklädda gästerna hade sirap i maskineriet inledningsvis men har trampat igång de senaste veckorna och här tror jag att man är numret för stort för Norwich. Lirare som Summerville, Bamford och Piroe kommer göra livet surt för hemmalaget och tvåan är en fin värdespik på en svår kupong!
🔍 Helgens Drag: Crystal Palace
Föregående panel gick jag emot Roys Örnar, men här gillar jag deras chanser att skrälla. Newcastle har varit oerhört starka och särskilt hemma på St James Park. Här tror jag dock att man kan stöta på patrull, Isak såväl som Wilson är frågetecken, detta i kombination med en hägrande sexpoängsmatch i CL mot Dortmund gör att jag inte litar hundra procent på ”Skatorna”. Gästerna har också dem ett par avbräck, men här tror jag matchbilden kommer passa Roys gäng utmärkt och X2 kompletterar tidigt till ett överstreckat hemmalag. Jobba Kristallpalatset!
“Stugans ensam vinnare på Europatipset för 1.6 miljoner kronor!”
/ Lucas ”Burre” Burns
🔨 Helgens Spik: Arsenal
En Londonderby och ett spännande möte. Arsenal gick ut på landslagsuppehåll med flaggan i topp efter en vinst mot City för första gången på länge och delar nu förstaplatsen i ligan. Chelsea gjorde en fin insats ledd av Sterling; det verkar som att det är han som behöver ta ansvar för att saker ska gå i en positiv riktning.
Trots att Chelsea verkar ha fått lite mer ordning på laget, tror jag att Arsenal för närvarande är lite för bra. Martinelli är tillbaka, vilket är otroligt viktigt, och det finns en liten chans att Saka är tillbaka. Med en stark trupp och bättre form tror jag att detta kan vara en bra spik till bra odds och ger möjlighet att ”öppna upp” kupongen för att kunna gardera på andra håll.
SPIKAD TVÅA!
🔍 Helgens Drag: Swansea
Swansea löste det senast när jag rekommenderade dem som en spik. Det såg lite skakigt ut i början när de släppte in ett mål i första halvlek, men de återhämtade sig och säkrade en stabil bortaseger med 1-3. Leicester fortsätter att prestera som förväntat och leder ligan. Det finns inte mycket mer att säga än att de har den starkaste truppen i ligan, och det
återspeglas i resultaten – de är på första plats med många segrar.
Swansea har nu fyra raka vinster och kommer vara riktigt sugna på att ta en femte. De har alla möjligheter med fördel av hemmaplan och god form, och jag tror att de kan skapa problem för Leicester. Vi har sett tidigare att lag som springer så här bra kan bli lite övermodiga, vilket kan straffa sig när man minst anar det.
Jag föreslår en helgardering här. Men om du letar efter en halvgardering, tycker jag att 1x är ett bra alternativ för att täcka en favorit. Eller en gubbgardering 1-2, eftersom det blir målrika matcher för båda lagen. Det viktigaste är att ettan bör vara med, enligt min åsikt!
“Älskar Varberg & Stoke över allt annat!”
/ Otto ”Smizze” Smith
🔨 Veckans Spik: Arsenal
Kvällsmatchen 18:30, matchen som kan avgöra 13 rätt eller inte.
Chelsea som vi vet har väldigt fina underliggande siffror med tanke på tabellplaceringen. Avslutade innan uppehållet med tre raka segrar, varav en i Ligacupen. Dock ska sägas att deras motstånd ”inledande” inte varit top notch. Med liknande underliggande som Arsenal som haft svårare motstånd tviver det inga konstigheter om att Arsenal är ett bättre fotbollslag för stunden, o det visade man även när man slog Man City matchen innan uppehållet med.
Vi får se hur oddsen och strecken rör sig på lördagen när lite rykten kring line-ups även dyker upp. Arsenal runt 40-42%, om den kan landa där är kupongens spik. Spik-tvåa.
🔍 Veckans Drag: Cardiff
I match 9 hittar vi kupongens drag för denna helg, Cardiff.
Målglada Blackburn som startat säsongen kanske inte exakt så man velat och ligger under halvan. 38 mål in och ut, och höga underliggande siffror på förväntade mål samt förväntade insläppta mål. Nu fick man senast en trea borta mot dåliga QPR som kanske inte var helt väntat där man innan hade fyra raka förluster. Trots att man kanske förtjänat någon mer pinne så är Blackburn inget superbra fotbollslag för stunden.
Cardiff grindar på med en åttonde placering i tabellen och det ska sägas vara välförtjänt med. Bakåt har man visat att man är hyfsat tajtat och framåt har man inte den vassaste statistiken i tabellen trots allt. Dock att Cardiff streckas till 19% i skrivande stund, är ett tecken som ska med på kupongen på lördagen. Cardiff är ett bättre fotbollslag, Blackburn kommer att streckas över 60-65% trots att man står i 2,10 på marknaden. Höger-sidan (X2) ska med och den djärve spikar till endast 19%! (X2)
“a.k.a Miljonmannen, satte Stryktipset för 1,2 miljoner!”
/ Matte Mr.delicato
🔨 Helgens spik: Leeds
Leeds börjar trappa upp tempot med 9 poäng på de 4 senaste matcherna och visar att de är ett lag att räkna med i toppen i slutet av säsongen. Fina resultat för Leeds och dem är igång med siktet inställt på toppen. Norwich gör det okej på hemmaplan men de har samtidigt inte förtjänat alla poäng om man ser till underliggande statistik. Norwich har en avstängning inför matchen mot Leeds, Jonathan Rowe som stått för 6 mål på 11 matcher, vilket gör offensiven svagare. Med tanke på bra hemmafacit så är de lite fördel för ”Kanariefåglarna”. Underliggande siffror + avstängda Rowe gör att jag håller Leeds högre, då de visar bättre form och jag spikar av bortalaget, upp till kring 50% på tvåan.
🔍 Helgens drag: Sheffield United
Sheffield United… Ja, det ser inte ljust ut för detta lag, där de ligger tvärsist med 1 poäng på 8 matcher med bedrövlig målskillnad. MEN! De möter också ett skräpgäng, Man United som givetvis ska stå som favoriter. Bortalaget får tacka skotten, Mc Tominay i matchen mot Brentford innan landslagsuppehållet, där han lyckades vända på steken och lösa en vinst.
Jag tycker inte att prestationerna håller överlag, definitivt inte för att jag ska hålla mig lugn och spika av dom till i skrivande stund 63% (lär gå upp till 70%). Sheffield hade ändå 1-0 mot Tottenham väldigt långt in i matchen men tappade den på övertid till förlust. Jag rullar ut heltäckningsmattan och jobbar in Sheffield United till låg procent.