StryktipsPanelen

Panelens spikar & Drag på Stryktipset

Gubbarna i stugan säger att det är den bästa rundan på stryktipset sen urminnes tider och det är bara att stämma in. Hur i hela friden ska man hitta 13 rätt under lördagen? Några saker är säkra i alla fall, det är en fin jackpot, utdelning kommer att bli bra och Panelen har gjort jobbet! Nu tar vi och löser stryktipset.


Hyltan
“Satte Europatipset för 921 800kr 2024!”

/ Viktor ”Hyltan” Hylten

🔨 Helgens Spik: Everton

Lördagen bjuder på ett Moyes-derby där han tar emot sin gamla klubb West Ham. Everton mår oerhört bra under Moyes ledning och har åtta raka matcher utan nederlag och fyrtornet Beto har verkligen laddat igång bössan. West Ham har fortsatt väldigt svårt att skapa chanser och det osar oråd runt Londonklubben. Kollektivet är starkt hos hemmalaget och detta tillsammans med rådande form hos nämnde striker gör att jag ger värdarna fullt förtroende på Goodison Park denna lördag! Spikad etta.

🔍 Helgens Drag: Swansea

Svanarna från Wales blandar och ger, men här gillar jag deras chanser trots att ett av ligans bästa lag står för motståndet. Swansea kommer från en missbedömning borta mot Watford(1-0) efter en dålig hemåtpassning. Insatsen i sig förtjänade mer och det är trots allt hemma på Liberty Stadium som de vitklädda mår som bäst vilket två raka segrar mot Boro (1-0) och Blackburn (3-0) vittnar om. Gästande Burnley vägrar att förlorar fotbollsmatcher men krysset är vanligt förekommande och värdarna från Wales är ett lag som ska kunna störa “The Clarets” förlustfria svit på en bra dag. När Egan-Riley saknas i försvarslinjen och tvåan ser ut att bli rejält överstreckad av svenska folket så är alla tecken ett måste där 1X är först in enligt undertecknad!

📍 Mina andelar hittar du här!



“Stugans ensam vinnare på Europatipset för 1.6 miljoner kronor!”

/ Lucas ”Burre” Burns

🔨 Helgens Spik: Bournemouth

Bournemouth tar emot Brentford på Vitality Stadium i en match där hemmalaget har mycket att bevisa. Senast stod Bournemouth för en stark insats borta mot Tottenham, där de trots en 2-0-ledning fick nöja sig med ett oavgjort resultat efter att Spurs kvitterat sent.

Brentford å sin sida kommer från en snöplig 1-0-förlust hemma mot Aston Villa, där de hade svårt att omsätta sitt spelövertag i mål.

Bournemouths manager, Andoni Iraola, har betonat vikten av att vara mer kliniska i avsluten för att kunna konkurrera med topplagen. Med hemmaplansfördel och en stark offensiv tror jag att Bournemouth kommer att dra nytta av Brentfords senaste motgångar och säkra en viktig seger.

Spikad etta på Vitality Stadium!

🔍 Helgens drag: Cardiff City

Cardiff City reser till Ewood Park för att möta Blackburn Rovers i en match där mycket står på spel för båda lagen. Blackburn har haft en tuff period under sin nya tränare Valerien Ismael, med tre matcher utan seger, inklusive två raka bortaförluster mot Derby County och Stoke City.

Cardiff har också kämpat med formen och befinner sig nära nedflyttningszonen. Trots detta har de visat tecken på förbättring och har allt att spela för i kampen om överlevnad. Historiskt sett har Cardiff haft det tufft mot Blackburn, men med nuvarande omständigheter och motivation kan de mycket väl få med sig poäng här.

X2 – Cardiff överraskar på bortaplan!

📍 Mina andelar hittar du här!



“a.k.a Miljonmannen, satte Stryktipset för 1,2 miljoner!”

/ Matte Mr.Nocco

🔨 Helgens spik: Luton

Luton tar emot Middlesbrough på Kenilworth Road och det är en jämn match att vänta. Hemmalaget har vaknat och tagit 6 poäng på de 3 senaste matcherna, där de senast vände på steken borta mot Cardiff. Självförtroendet är på topp inför matchen hemma mot ett Middlesbrough som däremot fortsatt har chans på play off medan Luton slåss i botten.

Middlesbrough är väldigt skakigt och har inte varit det Middlesbrough man annars känner igen. Det har varit ojämna prestationer där man senast vann hemma mot QPR. Middlesbrough har dock varit iskalla på just bortaplan efter årskskiftet och det är något jag tror fortsätter här.

Luton har mycket att spela för och behöver verkligen en trea för att kunna börja ta sikte på ett säkerhetsbälte på att spela i Championship även nästa säsong.

Motivationsetta, spik Luton!

🔍 Helgens drag: Sunderland

Frank Lampard effekten har tagit slut, eller? Det tror jag. Coventry har gått urstarkt efter att den fd. engelska landslagsmittfältaren tog över klubben. I veckan sa det dock pladask då man torskade rättvist borta mot Derby, ett Derby som slåss för att hålla sig kvar i det engelska finrummet. Denna lördag tar man emot Sunderland.

Sunderland tog ligan med storm i början av säsongen där man länge låg på första plats i tabellen. Det har svalnat av mer och mer ju mer ligan tagit sig framåt men det är fortfarande ett starkt lag som huserar på en fjärde plats och har i praktiken säkrat en play off plats om inget sjukt skulle inträffa.

Denna matchen tror jag blir jämn då jag anser att Sunderland håller en högre nivå om man ställer dessa lag bredvid varandra. Marknaden har Coventry som favoriter till ett odds på 2.64 och Sunderland får vi till 2.94. I skrivande stund är ettan kraftigt överstreckad och då är jag absolut inte blyg för att vända på klacken när X2 reas ut samt att jag håller Sunderland högre.

📍 Mina andelar på stryktipset hittar du här!

Lycka till i helgen med stryktipset!

Stryktipset 15 miljoner Jackpot