
Plymouth – QPR
Dags för en seger på Home Park!
Event: Championship
Match: Plymouth – QPR
Spel: Plymouth draw no bet (asian 0.0) @ 2.23
Spelbolag: Expekt
📌 Hämta upp till 1500kr i freebet att rygga med här!
Lunchmatch i Championship. Hade varit perfekt på tipskupongen. Även de andra två matcherna som startar 13.30. Ett otyg de börjat med, ger kupongmakarna klart färre valmöjligheter.
Rooney-tiden är över och gått en vecka sen superknallen i FA-cupen då hemmalaget slog ut PL-laget Brentford. Jag trodde man skulle ta Oxford (h) av bara farten i tisdags. Trodde marknaden också, oddset ner tre tiondelar. Kanske blev cupäventyret för mycket. Oxford kunde psykologiskt ta ledningen och sen mäktade bara Plymouth med en kvittering.
Det är hemmamatcher som den i tisdags och den här Plymouth måste vinna för fixa nytt kontrakt. Tre pinnar här och man är med i jakten på riktigt.
QPR’s förändring sedan slutet på november är remarkabel. På elva matcher har man 6-4-1 och har bara Leeds och Burnley före sig i formtabellen. Tidigare hade man hemmaångest, nu fem raka vinster.
Visst, man åkte på en riktig propp i FA-cupen i helgen (b) mot PL-laget Leicester, 2-6. Men var ett väl roterande QPR och smart att vaska den efter tufft matchschema.
Laget kanske har blivit lite bekväma nu efter kommit ifrån bottenträsket. Ska man leta svagheter hos Londonlaget så är det väl att man bara fått ihop tre poäng på sina fyra senaste bortamatcher.
Kan inte motstå oddset på hemmalaget. Tycker det är riktigt bra då det är på Home Park man tar sina poäng. Spelar Asian Odds nollboll (insats tillbaka vid oavgjort) till 2,23 hos Expekt.