
Rayo Vallecano – Sevilla
Kamp om Europa i Vallecas
Dags att vinna igen?
Rayo har två raka förluster, men har ställts mot tufft motstånd. Mer görbart här, när ett mediokert Sevilla gästar.
Spel: Rayo -0.25
Odds: 2.03
Spelbolag: Pinnacle
📌 Öppna konto och supporta stugan här!
⚽️ Rayo Vallecano
Rayo gick nio raka matcher utan förlust, innan man sprang in i Barca och Villarreal. Att stå på två förluster mot dom två är dock inget att skämmas för.
Senast var Rayo dessutom det bättre laget än Villarreal, och det med enbart 10 man på planen i över en halvlek vilket onekligen säger en hel del.
Trots sin position, är Rayo absolut inget topplag i år, men hemma i Vallecas är ändå laget riktigt starka och gör nästan alltid bra prestationer.
⚽️ Sevilla
Garcia Pimienta har möjligen hittat någon typ av form med sitt Sevilla, där de enbart har en förlust på de senaste sju matcherna. Dock består dessa sju matcher av fyra kryss, och det mot hyfsat beskedligt motstånd.
Jag fortsätter därför att hävda att Sevilla är ett riktigt mediokert lag, som rent kollektivt är ganska svaga. Man får leta med lykta och pannlampa för att hitta senaste imponerande insatsen.
Man besitter dock individuell spets i Lukebakio, som alltid kan avgöra matcher på egen hand. Men det räcker inte för att tro på Sevilla.
📌 Speltips
Rayo har utan tvekan överpresterat under säsongen och det är inget lag som egentligen ska slåss om Europa, och jag tror heller inte att man kniper en europaplats. Men hemma i Vallecas har Rayo genomgående stått för bra prestationer, och när det är mediokra Sevilla på andra sidan så ska man enligt mig vara större favs än vad man just nu är.
📌 Öppna konto och supporta stugan här!
// Junifalk