La Liga-Kollen Junifalkens speltips

Real Sociedad – Espanyol

Passande uppgift?

Spel: Espanyol +0.5
Odds: 2.03
Sida: Pinnacle

📌  Öppna konto och supporta stugan här!

⚽️ Real Sociedad

La Real hade väl ingen katastrof till premiär, där jag faktiskt tycker att man inledde bortamatchen mot Valencia helt okej och ett kryss på Mestalla är alltid bra.

Emellertid var det mycket samma La Real från i fjol, ett lag som är bra med bollen med svårt att komma till lägen.

Min värdering inför är nedskruvad från tidigare år, och jag såg inget i premiären som får mig att just nu tänka annorlunda.

⚽️ Espanyol

Espanyol hade däremot en riktig pang-premiär, där man vände underläge till seger hemma mot Atletico Madrid.

Atleti var förvisso det bättre laget, i synnerhet i första halvlek. Men Espanyol visade direkt det man är så sylvassa på – stänga igen bakåt och kontra sönder.

Det är en matchplan som kommer att fungera galant även denna helg, framförallt när man möter ett lag som redan har problem framåt.

📌 Speltips

Jag tror att detta är en matchup som kommer att vara fördelaktig för Espanyol, som kommer kunna backa och ligga i sina block, och vid bollvinst kontra sönder detta La Real. Ett La Real som fortfarande har en hel del att bevisa.

Värderingen är lite lurig, men allt över 1.95 är för mig riktigt bra här.

📌  Öppna konto och supporta stugan här!

// Junifalk