Serie A med Laangnils

Real Sociedad – Roma

Mourinho visar vägen i Europaspelet

Returen lagen emellan går av stapeln i San Sebastian ikväll där Roma har finfint läge till avancemang efter att har fått med sig 2-0 från hemmamötet.

Förra matchen var så pass stängd som man kunde tänka sig och Roma lär knappast ha någon annan approach till kvällens match så stoppa undan popcornen om du tänkt se den här matchen!

Spanjorerna var inte rädda att gå framåt i första mötet och är nu än mer tvungna att göra det. Mourinho lär å andra sidan ställa upp Roma att spela Mourinho-boll, inte roligt men ack så effektivt i sådana här lägen. Med ordinarie backlinje att tillgå samt Cristante, som definitivt börjat hitta mer rätt, så blir det inte helt lätt att hitta nätet mot ett av de tätare försvaren i Europa.

Förväntade startelvan för mitt Roma ser även bra ut framåt där både Dybala och Pellegrini ser ut att starta. Roma gjorde ett mål på kontring och ett mål på fast situation senast och det kommer vara deras viktigast vapen ikväll också.

Ligaspelet går knackigt för båda lagen

Ligaspelet har hackat en del för båda lagen men jag väljer att lägga det åt sidan då det är andra förutsättningar här. Roma har förlorat mot både Sassuolo och Cremonese, däremellan vunnit mot Juventus och Sociedad. När man nu får stå lågt och kompakt mot ett Sociedad som saknar tyngd så ska man kunna ta sig vidare här.

Sociedad har å andra sidan en vinst på senaste fem matcherna alla tävlingar och bara 2 vinster på de 10 senaste. Ingen vidare form att gå in mot tuffa förutsättningar här då.

Roma stora favoriter att gå vidare men väldigt höga odds i matchen

Roma är stora favoriter att gå vidare här med runt 1,15 i odds att avancera. Att vi ser en låg mållina där undern är favorit på 2-linan är inte förvånande. Vad som däremot är förvånande givet dom premisserna är att Romas odds att göra mål eller klara oavgjort eller vinst här och här tycker jag absolut att det finns värde.

Många utav returmatcherna slutar likt första då det ska till så mycket att vända och man är tvungen att chansa så mycket framåt varpå det ofta går åt andra hållet.

Roma Ö0,5 @ 1,71 kommer jag även ta men en inte helt osannolikt 0-0 samt att jag tror betydligt mer på Roma än vad oddsen säger här gör att jag främst väljer spel på dem. Jag gillar dem hela vägen till -0,5 @ ~4,3 givet att dom ändå var det bättre laget i första mötet och tycker att oddsen ska vara jämnare här speciellt givet hur låga oddsen är på dem att gå vidare.

Speltips Real Sociedad – Roma: Roma +0,5 @ 1,84 på Expekt

/Laangnils