Stryktipskrönikan 22:a februari

Stryktipset 22:a februari

Stryktips-SM rullar vidare och med ett par favoriter omkring 1.60 på veckans kupong gillar undertecknad reducerade varianter när det kommer till kupongbyggandet!

Förra veckans jackpot gick upp i rök för mig när Sheffield United för sisådär 30:e gången i ordningen vann en match man aldrig skulle vunnit. Den här helgen saknas jackpot men rundan ser helt okej ut.

Den 22:e Februari betyder inte bara att det är lördag och stryktips, utan också att jag fyller år. Förhoppningsvis är den lilla extra turen på min sida, när det är “min stora dag”, som för varje år som går egentligen bara bygger på en spirande ångest.

Ångesten får dock läggas åt sidan när dragen ska plockas fram – där Chelsea längst upp på kupongen sannerligen inte blir ett av spikalternativen.

Istället tar jag tag i Chelseas erövrare, Brighton. Fiskmåsarna vann faktiskt rentav enkelt i bägge mötena med Chelsea och bör komma fyllda med luft inför den här bortamatchen med Saints.

Man slängde bort en match mot just Saints i höstas, men jag tror inte det upprepas igen. De röd-vita på St Marys är fortsatt bara för dåliga.

Spik två letar jag just nu upp i London, men inte hos storfavoriten Arsenal. Istället blir det Fulham som tar emot Crystal Palace i ett derby där jag gillar vinstchanserna för de svart-vita. Här kommer dock strecken avgöra mycket för min del. Några 10% överstreckning orkar jag inte med, så att säga.

Skrällen? Jag kommer försöka ha med både West Ham och Ipswich. Ingenting tyder väl på att Potters West Ham ska kunna stå upp mot Arsenal men jag tror det här kan bli en match med väldigt små marginaler. Potter är en av ligans fegaste tränare och han kommer ställa upp dubbeldäckaren rakt ut.

Arsenal har stora problem att bryta ner den här typen av lag och senast mot Leicester krävdes det som bekant en central mittfältare i anfallsposition för att nollan skulle spräckas. Jag tror den här matchen kan ticka 0-0 länge.

📌  Vill du lära dig mer om Stryktipset, kan du göra det här!

Vänligen notera att dessa tidiga tankar är välanalyserade, men kan förändras framåt matchstart i takt med att ny information uppkommer och när odds och streck förändras.

🎧  Missa inte Stryktipsodden! Du hittar podden HÄR!


Spikarna

📍 Brighton

De blåvita fick besök av Chelsea på sydkusten två gånger inom loppet av ett par dagar, och skickade hem londonlaget med 1-5 i bagaget. Två väldigt solida insatser och Brighton ska kunna lyfta i tabellen under våren. Europaplatserna är definitivt på alla vis inom räckhåll.

Southampton fortsätter att göra bort sig. Man klev ut mot Bournemouth senast och försökte möta körsbären med “sjöslagsfotboll”. Något som innebar 2 mål i baken på 15 minuter. Visserligen en reducering en bit in i andra halvlek men man räcker bara inte till.

Brighton kastade bort hemmamötet i höstas mot Saints på ett mycket märkligt vis och det har man onekligen inte råd att göra igen om man vill aspirera på de finaste europaplatserna. Det tror jag heller inte sker, utan ett för dagen väldigt solitt spelande Brighton städar av ett Saints som redan har en fot i The Championship.

0-2 lugnt och fint?

📍 Fulham

London-derby och full rulle på Craven Cottage som fått jubla en hel del i år. Så även senast när upphausade Nottingham fick åka hem med en ovanlig förlust i bagaget. Fulham gör mer eller mindre aldrig en dålig match på hemmaplan numera och även om det kan vara lite trubbigt framåt emellanåt så fortsätter poängen rulla in för Silva och Co.

Här kommer ett Crystal Palace på besök, där jag upplever det lite som att man spelar ganska snarlik fotboll som Fulham, men är någon procent svagare på helheten över hela banan.

Blytung förlust hemma mot Everton senast och Eze har fortsatt skador som spökar till och från. Han hoppade förvisso in senast, men inhoppet var hädiskt.

Det här blir med stor sannolikhet en tuff, tight och fysisk match men får jag Fulham till omkring korrekt streckning så har jag gärna de svart-vita som en ren matematisk spik för att kunna gardera upp andra högt streckade lag.

Bubblare: Aston Villa, Bournemouth


Skrällen

📍 West Ham

Den här skrällen är sannerligen inget jag plockar för att jag tycker West Ham är bra. Jag tycker rentav West Ham är usla och har blivit sensationellt pissiga sedan Potter tog över. Jag tar den här skrällen för att jag tror Arsenal kommer låta West Ham få matchbilden precis så som Hammers vill ha den.

Nämligen, lågt tempo och få hot i djupled. I sådant fall tror jag Potters dubbeldäckare kan hålla tätt länge här. Arsenal hade förtvivlat svårt att skapa något av värde mot Leicester senast och det krävdes en bänkad Merino som anfallare för att spräcka nollan med en nick sent in i andra halvlek.

Arsenal har fortsatt mer eller mindre varenda vettig offensiv spelare på skadelistan och har varit väldigt fega framåt när det kommer till risktagandet.

Mycket talar såklart för att Gunners återigen gnetar med sig 1-0/2-0 men när man som jag tror matchbilden blir väldigt förmånlig för Potters buss, så får West Ham trots min avsky, behandlas som “miljondraget” denna lördag.

Jag går inte all-in med x2 men gillar att reducera emot Arsenal.

Bubblare: Stoke, Ipswich

Ett stort lycka till alla. Nu kör vi!

/ Adam