UFC Speltips MMA

UFC 295: Prelims

UFC 295 at MSG! Jajamän, denna helg är UFC i New York City och i ett kokande Madison Square Garden kommer PPV galan UFC 295 att äga rum. Efter ett mycket stort tapp i den tänkta huvudmatchen så har matcherna på huvudkortet skakats om lite, men i denna text kommer jag att gå igenom mina takes till prelims först.

🥊  Joshua Van vs Kevin Borjas 

Vi hoppar direkt in i en match i flugviktsdivisionen som verkligen har gått under radarn och mycket väl kan bli en av galans bästa matcher.

Joshua Van är 8-1 som proffs och 1-0 i UFC efter att han vann sin debut på domslut mot Zhalgas Zhumagulov för drygt en månad sedan. Van har precis fyllt 22 och han tillhör verkligen toppen när man diskuterar framtidsnamn i organisationen. Han är redan välrundad och väldigt bra överallt, men där han sticker ut mest är i boxningen då han har mycket bra teknik och snabbhet, men även en lugn och metodisk press som han bryter ned sina motståndare med.

Utöver det så är han, som alla flugviktare, väldigt snabb och har mycket bra försvar i form av fotarbete och huvudrörelse. På marken har han inte fått visa så mycket än, men det man har sett har varit imponerande det med.

Kevin Borjas är 9-1 som proffs och gör på lördag sin debut i organisationen efter att han skrällde rejält som stor underdog i sin match i ’’Dana Whites Contender Series’’ i augusti tidigare i år. Borjas är också väldigt duktig ståendes där han har kraftövertaget mot de allra flesta i viktklassen. Han är väldigt aggressiv och explosiv vilket är bra när man besitter en sådan kraft som han gör, men mot toppmotstånd kan det komma att kosta.

Borjas är inte alls lika välrundad utan jag skulle säga att han har ett direkt dåligt nedtagningsförsvar och är inte jätteduktig på att ta sig upp från svåra situationer.

Kraften hos Borjas ska man inte förbise, men utöver det så är Van bättre överallt. Den säkraste vägen till vinst för Van är att implementera sin brottning och överleva den första ronden och gå in i rond två med ett stort övertag i kondition och självförtroende.

Därför tycker jag att Joshua Van ML + Över 1.5 ronder till 2,15 hos Bet365 är ett jättebra spel att inleda kvällen med.

Spel: Van ML + Över 1.5 ronder
Odds: 2.15
Spelbolag: Bet365

📌  Signa upp hos Bet365, Upp till 1250kr i spelkrediter


🥊  Nazim Sadykhov vs Viacheslav Borschev

Vidare till lättviktsdivisionen där jag tycker att det är alldeles för jämna odds.

Nazim Sadykhov är 9-1 som proffs och 2-0 i UFC och kommer från två riktigt imponerande vinster mot Evan Elder och Terrance McKinney. Sadykhov är en mycket aggressiv southpaw som främst skiner i sin boxning. Han är mycket snabb och teknisk vilket gör att det är otroligt kul att se hans matcher. Han är även bra på marken med sin rear naked choke som han kan falla tillbaka på. Försvarsmässigt är väl det enda negativa då han blir träffad ganska mycket eftersom han gillar att utbyta slag, men å andra sidan så har han visat att hans haka håller rätt bra i sådana situationer.

Viacheslav Borschev är 7-3 som proffs och 2-2 i UFC, och han har väl tappat sin hype lite känns det som. Han har bra boxning och han mixar upp mot kroppen ganska bra och ofta, samt hyfsade sparkar. Men han är alldeles för lätt att plocka ner på marken och hålla kvar där, och hans haka är också ganska suspekt.

Jag tror inte alls att Borschev är på samma nivå som Sadykhov, och oddsen ska verkligen inte vara såhär jämna. Lägg till också att Sadykhov både bor och tränar i Brooklyn, New York, närmare hemmaplan än så kommer man inte.

Spel: Sadykhov ML
Odds: 1.81
Spelbolag: Pinnacle

📌  Signa upp hos Pinnacle, marknadens högsta tak


🥊  Steve Erceg vs Alessandro Costa 

Vi stänger prelims med ännu en intressant match i flugviktsdivisionen.

Steve Erceg är 10-1 som proffs och 1-0 i UFC. Han är väldigt välrundad och har spets överallt, och jag ser honom som en framtida utmanare till titeln i flugvikt.

Alessandro Costa är 13-3 som proffs och 1-1 i UFC där förlusten kom mot självaste Amir Albazi, som mycket väl kan gå om titeln i sin nästa match. Costa är även han ett intressant prospect som kan vara uppe i toppen av divisionen om ett par år, och jag blir inte förvånad om vi ser dessa herrar i en returmatch i framtiden.

Erceg kommer att sätta press på Costa eftersom Costa har väldigt mycket kraft i sina händer, blivit droppad flera gånger och gillar att utbyta slag ’’in the pocket’’. Erceg är väldigt duktig på marken med sina submissions och blir träffad ofta, men han har inte blivit träffad av någon med samma kraft som Costa. I matchen mot Cody Hannon hotade Erceg dessutom med flertalet avslut på marken efter att han blev droppad. Eftersom Costa kliver in med relativt kort varsel också så tror jag på ett extremt högt tempo där vi får se ett avslut åt något håll.

Spel: Matchen går ej tiden ut
Odds: 1.83
Spelbolag: Bet365

📌  Signa upp hos Bet365, Upp till 1250kr i spelkrediter

Allt gott.
//Dörren