NHL Mattan Tisdag
Det blev total succé i helgen när hela NHL-Mattan droppade kraftigt och sen satt som ett smäck. Sabres ML 2.45, Columbus FT 3.05 och Colorado FT 1.87. Kul att få känna en sån scoop tidigt på säsongen. Extra kul att en stuganmedlem hade spelat den som trippel till nästan 14 gånger. Men nu är det nya tag och vi kommer garanterat få känna på andra sidan av myntet under säsongen. Här är mattan för tisdagsnatten!
📍Få 100kr Freebet och 50 Freespins som ny kund hos Nordicbet här!
📍 Spel 1: Washington Capitals FT 2.00
Washington vann xG-matchen för femte gången av sex möjliga i förlusten hemma mot Canucks. En fin start för fjolårssäsongens succélag. Dessutom har båda målvakterna sett riktigt solida ut och tanken att de inte skulle upprepa förra årets poängtotal kanske är fel. Vem vet, det är en lång säsong och mycket kan hända. Här och nu har jag i alla fall fattat tycke för hemmaoddset. Många osäkra kort på Krakens frånvarolista just nu och även om de gjort det rätt så bra fram till nu resultatmässigt, så har jag svårt att se hur de ska kunna hänga med i svängarna när Washington trycker plattan i mattan.
📍 Spel 2: St Louis Blues FT 2.40
Här värderas Kings som ett rätt så mycket bättre lag sett till oddsen och det håller jag verkligen inte med om. Med Koptiar out och mest troligt Kuemper lika så (Day to Day). Jag tror mycket på Blues lagbygge och coachingstab överlag och i mina ögon finns det inte en chans i världen att denna stänger högre än 2.25/2.30 och bör till och med kanske stänga lägre än så. Sen kan jag snacka hur mycket som helst om Kings backsida. Hur i hela fridens namn ska det här laget överleva 82 omgångar med Cody Ceci och Brian Dumoulin i lineupen det är den stor jäkla fråga för mig. 2.40 ruskigt fint!
📍 Spel 3: NY Islanders FT 1.78
Detta är det mest marginella spelet av de tre, men jag tycker att Sharks visat att man är precis så ihåliga som ett lag under rebuild ska vara. Frånvaron på Timothy Liljegren och Klingberg blir dessutom snabbt märkbar för en redan tunn backsida. Nu är Klingan med på road trippen och kan mycket väl komma till spel. Kikar vi de underliggande siffrorna så är de sämst i hela NHL och känslan efter att ha sett inledningen här är att de tagit över favoritskapet att komma sist i NHL från Blackhawks. Nej det här vinner Islanders!
📌 Få 100kr Freebet och 50 Freespins som ny kund hos Nordicbet här!

Perfekt att dutta som en trippel med Freebetet man får som ny kund!
Mvh,
Timman
