Liss Bloggen: Del 15
För fyra år sedan sa en viss TV-expert på X något i stil med att det hade varit ett sanslöst misslyckande av Frankrike om de inte vann VM. Det exakta citatet finns där ute i cyperspace, men jag är för lat för att leta igenom hela hans flöde då det är en flitig twittrare. Klart är i alla fall att experten ifråga där och då satte en hyfsat låg ribba för epitetet ”sanslöst misslyckande”. Om allt annat än att ta ett VM-guld, när man står runt 6 gånger pengarna på oddset att göra just detta, är ett sanslöst misslyckande så finns det inte mycket nyanser kvar. Som TV-expert borde man kanske jobba lite mer med just nyanser. Det finns ett par hyfsade motståndare som ska besegras också. Men vad vet jag, de senaste dagarna har normalt sett sansade personer på TV4 tappat det helt och pratat om rigg som värsta trollen på sociala medier. VM är världens största event och det som alla talar om under en månad, på gott och ont.
Missa inte mitt speltips längst ner ↓
→ Allt om Fotbolls-VM i Stugan!
Under torsdagskvällen var samma expert igång igen med sin aversion gentemot Deschamps. Han var så JÄVLA trött på Deschamps som borde få sitt Frankrike att pressa Marocko över hela banan. Detta i en match som Les Bleus var fullständigt överlägsna i och till sist vann skotten med 22-5 samt hade närmare 4 i xG. Var det rätt taktik som Deschamps använde sig av? Det är mer än vad jag vet, men den fungerade ju ganska bra. Kanske ville inte den meriterade förbundskaptenen att hans stjärnor skulle pressa ihjäl sig i den extrema värmen som var i Boston. Kanske var det mer värt att konservera kraften hos sina bästa spelare i en match där det stod klart redan från start att fransmännen var både en, två och tre nivåer upp.
Foliehattarna, tillika Messi-hatarna, som skrek i höga skyn efter att Frankrike hade fått ett helargentinskt domarteam till matchen hade inte mycket att klaga på. Frankrike fick en (korrekt dömd) straff och fick ett (korrekt dömt) mål godkänt där Marocko inte var nöjda. Mer om det lite längre ner. Visst går det att ifrågasätta varför det tog så lång tid innan Mbappé fick lägga sin straff, gudarna ska veta att jag själv irriterade mig på det framför TV:n, men det tar alltid lång tid med VAR. Det är vad det är. Trots väntan måste en spelare som Mbappé kunna lägga en bättre straff än vad han gjorde.
Målet som Mbappé väl satte dit då? Marocko var galna för att de tyckte att det var hands i situationen innan och ville att VAR skulle titta på det. Många jämförde situationen med det mål Egypten fick bortdömt. Det är dock äpplen och päron och domare Liss ska berätta varför. Först och främst har jag inte ens sett en repris som visar att det var en bestraffningsbar hands i upprinnelsen till målet, men för sakens skull säger vi att det var en solklar hands som domaren missade. VAR kan bara kolla på APP som står för Attacking Phase Play. Efter att Frankrike vann bollen, möjligen med hjälp av handen, så tog Marocko tillbaka bollen. Det var först nästa franska återerövring som ledde till mål och den var det inget konstigt med. Vid den återerövringen påbörjas en ny APP och det är bara den senaste APP som VAR får titta på. Det har alltså ingenting med hur lång tid det har gått att göra. Det kollas från senaste bollvinsten till mål och där fanns det inget konstigt. Bra agerat av domarna som överhuvudtaget gjorde en stabil match.

”Plus är plus även om en viss expert säkert hade kallat det för ett sanslöst misslyckande.”
/ Liss
Mina spel från matchen såg riktigt bra ut efter en timmes spel då Dembélé satte dit 2-0. Efter det var det ett smärre mirakel att inte fransmännen fick in 3-0 också, men det hela stannade vid 2-0. Därmed satte jag Dembélé målskytt till 3 gånger pengarna. Plus är plus även om en viss expert säkert hade kallat det för ett sanslöst misslyckande att inte sätta båda 3-oddsarna.
Är det då till sist ett sanslöst misslyckande om inte Frankrike vinner VM. Visst har de en otroligt stark trupp och är i nuläget klara favoriter till att ta hem titeln. Det beror dock på att de är det enda laget som har tagit sig till semifinal. Givetvis är det högre odds på de lag som har ytterligare ett hinder kvar på vägen. Trots detta står fransmännen i 2,50 vilket motsvarar ungefär 40 procents chans. Med andra ord är det fortfarande troligare att Les Bleus inte får lyfta bucklan än att de verkligen vinner. Deschamps borde hyllas om han trots detta lotsar sina adepter hela vägen fram, inte få höra att det var givet hela tiden. När jag tänker på det påminner det en del om Arteta. Kanske är det därför jag reagerar så starkt när folk försöker förminska en stor prestation. Men så är dagens sociala medier-landskap. Antingen är du sämst eller bäst. Det finns inget mellanting. Det värsta är att jag är likadan. Min internetpersona är verkligen sanslöst misslyckad.
PS. Spanien – Belgien ikväll och det är en match jag verkligen ser fram emot. Jag har spelat underspel på Spanien under hela VM och har tjänat bra med deg på både under 2,5 och under 1,5 mål. Favorit i repris nu? Nej, denna gång vänder jag klacken. Belgien saknar sin bästa defensiva mittfältare i Onana som gick sönder mot USA och är för dåliga bakåt för att kunna stoppa den spanska maskinen. Yamal bör få ett rejält övertag på De Cuyper som är bättre framåt än bakåt. Castagne lär få problem med Baena på andra kanten också. Ngoy är en ruskigt vass mittback, men jag är inte övertygad av Mecheles insatser. Spanien ska kunna hitta luckor i detta försvar.
Samtidigt tror jag absolut att Trossard, De Ketelaere och Lukaku när han kommer in kan bli första lag att spräcka den spanska nollan. Så mycket kvalité finns det i den belgiska offensiven och jag tror på en underhållande match där det första målet faller relativt tidigt. Det öppnar upp spelet ytterligare. Den försiktige generalen spelar över 2,5 mål till 1,78, men jag kikar till och med mot över 3,5 mål till 3,00. En klassisk minitrappa är aldrig fel i TV-soffan. Oddsen hittas som vanligt på Svenska Spel. DS
//Liss
• Mitt spel (färdig kupong): över 2,5 mål till 1,78
• Mitt spel (färdig kupong): över 3,5 mål till 3,00
→ Min första blogg läser du här!
→ Min andra blogg läser du här!
→ Min tredje blogg läser du här!
→ Min fjärde blogg läser du här!
→ Min femte blogg läser du här!
→ Min sjätte blogg läser du här!
→ Min sjunde blogg läser du här!
→ Min åttonde blogg läser du här!
→ Min nionde blogg läser du här!
→ Min tionde blogg läser du här!
→ Min elfte blogg läser du här!
→ Min tolfte blogg läser du här!
→ Min trettonde blogg läser du här!
