NHL 2026/27 | Genomgång av Chicago Blackhawks
Spelare som tillkommit:
Bowen Byram, Patrick Kane, Roman Kantserov, Ian Cole, Cole Smith, Jordan Greenway
Spelare som lämnat:
Ilya Mikheyev, Sam Lafferty, André Burakovsky, Louis Crevier
Läs även om:
Atlantic
📌 Tampa Bay Lightnings
📌 Toronto Maple Leafs
📌 Ottawa Senators
📌 Boston Bruins
📌 Detroit Red Wings
Metropolitan
📌 Washington Capitals
📌 New Jersey Devils
📌 Philadelphia Flyers
📌 New York Rangers
📌 Columbus Blue Jackets
📌 Pittsburgh Penguins
📌 New York Islanders
Central
📌 Dallas Stars
📌 Utah Mammoth
📌 Winnipeg Jets
📌 St. Louis Blues
📌 Nashville Predators
Pacific
📌 Vegas Golden Knights
📌 Edmonton Oilers
📌 Los Angeles Kings
📌 Anaheim Ducks
📌 Seattle Kraken
📌 Calgary Flames
📌 Vancouver Canucks
Det går åt rätt håll, men det går långsamt
Det här blir sjunde säsongen i rad där Chicago går in med väldigt små realistiska förhoppningar om slutspel. Förra säsongen slutade laget näst sist i Western Conference med 72 poäng och missade slutspel för sjätte året i rad.
Men för första gången på ganska länge tycker jag ändå att det börjar bli intressant att titta på vad som faktiskt växer fram. Connor Bedard är förstås anledningen till allt. Han är spelaren som hela återuppbyggnaden kretsar kring och har potential att bli en av ligans stora superstjärnor under väldigt lång tid. Men det viktiga för Chicago är att det inte längre bara är Bedard.
Frank Nazar finns där. Anton Frondell finns där. Nick Lardis, Roman Kantserov, Oliver Moore, Artyom Levshunov och Sam Rinzel finns där. Alla kommer förstås inte bli stjärnor, men det börjar åtminstone finnas en grupp unga spelare där flera kan utvecklas till viktiga delar av nästa riktigt bra upplaga av Blackhawks.
Det är också vad den här säsongen egentligen borde handla om. Inte slutspel. Utveckling. För Chicago har fortfarande en bra bit kvar.
Och så gick Connor Bedard sönder
Det största problemet inför säsongsstarten är förstås att den överlägset viktigaste spelaren inte kommer att finnas på isen. Bedard opererade axeln under sommaren och den ursprungliga prognosen var ungefär fyra månaders rehabilitering, vilket innebär att en comeback kan dröja till någon gång runt mitten av november. Det är ett enormt avbräck.
Fram till sin första axelskada förra säsongen hade Bedard 42 poäng och låg femma i NHL:s poängliga. Ännu mer intressant var att hans spel började se betydligt mer komplett ut. Chicago vann faktiskt sina minuter i fem mot fem med Bedard på isen och han såg snabbare, explosivare och betydligt farligare ut än tidigare. Det var kanske den första riktiga glimten av den spelare Chicago hoppas att han ska bli.
Sedan kom skadan och Bedard hittade aldrig riktigt tillbaka till samma nivå efter comebacken. Nu kommer alltså Chicago behöva inleda ytterligare en säsong utan honom. För ett lag som redan har stora brister blir det svårt att komma runt. När Bedard väl är tillbaka får vi dessutom verkligen hoppas att axeln håller och att det här inte utvecklas till ett återkommande problem.
Börjar faktiskt finnas något bakom Bedard
Det positiva är att Chicago inte längre behöver hoppas att Bedard ska göra precis allt själv. Frank Nazar är 22 år och borde få ett enormt ansvar medan Bedard saknas. Anton Frondell fick en väldigt lovande start på sin NHL-karriär med nio poäng på sina första tolv matcher och är en av organisationens mest spännande spelare.
Sedan har vi Roman Kantserov. Den 21-årige ryssen kommer till NHL efter en fullständigt lysande säsong i KHL där han gjorde 36 mål och 64 poäng på 63 matcher. Det var den poängmässigt bästa säsongen någonsin av en U22-forward i KHL och det finns en offensiv höjd här som gör honom väldigt spännande direkt.
Nick Lardis är ytterligare ett namn jag gillar. Han gjorde 71 mål på 65 matcher under sin sista OHL-säsong och visade redan förra året att målskyttet kan följa med upp på seniornivå.
Och mitt bland alla ungtuppar hittar vi plötsligt Patrick Kane igen. 37 år gammal återvänder han till klubben där han vann tre Stanley Cup och byggde hela sin Hall of Fame-karriär. Han är förstås långt ifrån spelaren han en gång var, men han har fortfarande passerat 50 poäng under sina två senaste säsonger och kan bidra med offensiv kvalitet som Chicago behöver. Det är dessutom svårt att inte tycka att det ska bli jäkligt kul att få se Kane och Bedard spela tillsammans.
Bowen Byram och ett kontrakt jag har svårt att förstå
Det stora statementet under sommaren kom däremot på backsidan. Chicago skickade bland annat fjärdevalet i draften till Buffalo för Bowen Byram och skrev därefter ett sexårskontrakt med honom värt 12,5 miljoner dollar per säsong från och med 2027/28.
Och här börjar jag bli betydligt mer tveksam. Jag gillar Byram. Det är en väldigt skicklig pucktransportör som kan bidra offensivt och han gör Chicagos backsida bättre direkt. Men 12,5 miljoner dollar per säsong? Det är enorma pengar för en back som fortfarande inte bevisat att han är en riktig försteback i NHL. Lägg dessutom till att Chicago gav upp fjärdevalet i draften för att få honom och det här är plötsligt en investering som måste bli väldigt bra.
Det är också ett tecken på att organisationen börjar lämna den mest renodlade delen av sin rebuild. Nu räcker det inte längre att samla draftval och prata om framtiden. När man börjar flytta höga draftval och dela ut den typen av kontrakt måste spelarna man satsar på också leverera. Byram kan absolut bli en viktig del av nästa bra Blackhawks. Men det här är ett kontrakt som kan bli väldigt jobbigt om han inte tar ytterligare ett rejält kliv.
Backsidan är fortfarande ett stort problem
Byram behövs dessutom eftersom Chicagos defensiv var fullständigt bedrövlig förra säsongen. Blackhawks var 31:a i NHL i förväntade mål emot per 60 minuter i fem mot fem. De var också 31:a i tillåtna skott och inget lag i hela NHL släppte till fler farliga målchanser.
Det är ganska svårt att komma runt de siffrorna. Byram förbättrar gruppen och Alex Vlasic har visat att han kan vara en väldigt bra defensiv back. Men bakom dem bygger väldigt mycket på att de unga spelarna utvecklas snabbt.
Artyom Levshunov är bara 20 år och Sam Rinzel 22. Båda har enorm potential, men hade också rejäla problem under sina rookiesäsonger. Med Levshunov på isen i fem mot fem kontrollerade Chicago bara 40,2 procent av förväntade mål och han avslutade dessutom säsongen med minus 41 i plus/minus.
Det betyder inte att han är ett misslyckat draftval. Tvärtom är det fullständigt rimligt att en så ung back gör misstag i NHL. Problemet är snarare att Chicago redan behöver att både Levshunov och Rinzel börjar bli riktigt bra. Det är väldigt mycket att begära.
Spencer Knight
För hade Chicago haft dåligt målvaktsspel ovanpå alla defensiva problem hade fjolåret kunnat bli ännu fulare. Spencer Knight var istället en av lagets klart bästa spelare. Han räddade 14,18 mål över förväntan och visade att han håller på att etablera sig som en målvakt i NHL:s toppskikt.
Det är riktigt starka siffror bakom ett lag som tillät enormt mycket framför honom. Knight är fortfarande bara 25 år och här tycker jag faktiskt att Chicago kan ha hittat en väldigt viktig pusselbit för framtiden. Målvakter är förstås notoriskt svåra att förutsäga, men kan Knight etablera sig som en stabil förstamålvakt behöver organisationen åtminstone inte lägga energi på att lösa den positionen samtidigt som resten av laget byggs.
Bakom honom är det betydligt mer osäkert. Arvid Söderblom hade återigen svaga siffror medan Drew Commesso börjar knacka på dörren efter en bra säsong i AHL.
När ska framtiden bli nutid?
Det är egentligen den stora frågan jag sitter med kring Chicago. För jag gillar väldigt mycket av det som finns här. Bedard är den självklara superstjärnan. Frondell kan bli riktigt bra. Nazar har tagit steg. Kantserov är enormt spännande. Lardis kan göra mål. Levshunov och Rinzel har potential på backsidan och Knight ser ut som en bra långsiktig lösning i mål.
Det börjar bli en imponerande samling talang. Men någonstans måste också alla de här namnen börja bli bra NHL-spelare. Förra säsongen slutade fortfarande med 72 poäng. Defensiven var bland ligans absolut sämsta och flera av spelarna som Chicago hoppas mycket på har fortfarande väldigt lite NHL-erfarenhet. Och nu ska man dessutom klara inledningen utan Bedard.
Jag tycker därför att det vore alldeles för tidigt att börja prata om slutspel. Den här säsongen borde snarare handla om att minska avståndet till lagen ovanför och framför allt få bekräftelse på att fler av de unga spelarna faktiskt är på väg att bli det Chicago hoppas.
För riktningen är betydligt tydligare än hos många andra bottenlag. Jag tycker bara att det går ganska långsamt. Det finns en värld där Bedard kommer tillbaka och ser exakt så bra ut som han gjorde innan den första skadan, Frondell och Kantserov exploderar offensivt, Byram lyfter backsidan och Knight fortsätter rädda allt han ser. Då kan Chicago bli betydligt jobbigare än förra säsongen.
Men det kräver väldigt många saker samtidigt. Mer realistiskt tycker jag att vi fortfarande tittar på ett av lagen i botten av Western Conference. Skillnaden mot tidigare år är att det åtminstone börjar finnas en anledning att tro att det inte behöver vara så särskilt länge till.

Styrkor
→ Connor Bedard är en superstjärna
→ En väldigt spännande samling unga forwards
→ Spencer Knight har etablerat sig i mål
→ Betydligt mer offensiv potential än tidigare
→ En av ligans mest intressanta samlingar unga spelare
Vad kan bli ett problem?
→ Bedard missar starten av säsongen
→ Ett av NHL:s sämsta defensiva lag förra säsongen
→ Väldigt många viktiga roller bygger på unga och oprövade spelare
→ Backsidan har fortfarande stora frågetecken
→ Bowen Byrams kommande kontrakt innebär en enorm investering
Spelare att hålla ett extra öga på
→ Anton Frondell (F)
→ Roman Kantserov (F)
